Přeskočit na hlavní obsah

Kde se budou schovávat špioni? Za papírové noviny z antikvariátu...

Je slunečné ráno. Pan Novák si nalije kávu, připojí se k internetu a najede si na domovský web svého oblíbeného deníku. Přihlásí se na stránky a stáhne si dnešní vydání novin do své ultra tenké a lehké elektronické čtečky. Pan Novák dopije svoji porci kofeinu a vydá se do práce. Ve vlaku si zapne svoji čtečku, aby se dozvěděl, jaké události hýbou světem i jeho vlastí. Tak jako ostatní spolucestující.

Paní Nováková by si ráda přečetla nějaký dobrý milostný román. Neváhá proto a klikne si na stránku s recenzemi nových knih. Najde si nejlépe hodnocený bestseller a na e-bay si ho objedná. Za pár dolarů a minut ho má doma. Načte si žádanou knížku do své čtečky v originálním růžovém designu a začne číst knížku před spaním. Paní Nováková je spokojená, román má skvělý úvod a čtečka dokonce imituje zvuk otáčení stránek jako u klasické knížky. Paní Nováková pociťuje sentimentální vzpomínku na dobu, kdy držela v ruce opravdovou knihu.
Ano, je toto reálná budoucnost, která nás čeká? Opravdu papírové noviny a knihy nahradí elektronické přístroje z tekutých krystalů?
Popisovaná událost přijde možná za deset dvacet let, ale už současnost ukazuje, že internet vytlačuje taková klasická média jako jsou noviny a knihy. Už teď se novinám snižuje červená křivka v grafu jejich prodejnosti. Pro mnoho lidí už nejen papírová podoba novin, ale především knih není dost atraktivní. Zvláště pro mladou generaci, které se zdá koupě papírových deníků zbytečná. Na internetu mají všechny novinky a zprávy zadarmo, navíc jsou dostupnější a aktuální. Pokud tedy vůbec mají zájem přečíst si něco takového.
Dnešním trendem je vše digitalizovat. Začali jsme počítači, teď postupujeme televizí a rádiem. Proč také nedigitalizovat ´analogový´ papír denních periodik a knih? Papír je pro některé skoro již zastaralý vynález (2000 let není málo), vadí jim neskladnost a váha novin či knih. Lidé chtějí něco úsporného, malého a lehkého. A tak se zrodila elektronická čtečka. Představuje se vám lehké, tenké a ohebné zařízení, do kterého si můžete stáhnout svůj oblíbený deník, časopis nebo knihu. Vejde se vám do něj mnoho dat, ve fyzické podobě až několik desítek svazků literatury. Skvělá věc na cesty. Navíc v elektronické podobě jsou periodika a knihy mnohem levnější něž v papíru. A některé magazíny slibují také svoji digitální verzi o několik dní dříve, než se objeví na prodejních stáncích. A nezapomínejme ani na stále omílané téma ekologie. Určitě se digitalizací ušetří hodně stromů a lesů, i když na druhou stranu… Co udělá s přírodou najednou velký odpad součástek od elektronických čteček?
Pokrok nezastavíte, už teď americké trhy hlásají, že prodaly více knih v elektronické podobě než v papírové. Doufám, že klasické knihy úplně nezaniknou. Někdy si přece musíme uvědomit, že kniha je prostě kniha. Současné knihy a noviny se stanou starožitnostmi a antikvárními kousky. Budou je sbírat pouze nadšenci a už jen ve filmech uvidíme gangstery a špiony schovávat se za rozložené noviny.
Hoai Le Thi, Foto: Old Newspapers
Článek byl napsán pro SeeMedia v roce 2012. Jak je vidět, bylo v něm mnoho vizionářského…

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Robin Čumpelík: "Rada Českého rozhlasu se chovala jako cenzoři v padesátých letech. Ředitel se bál hovořit nahlas."

Nevěřím na spasitelská a rychlá řešení. Je potřeba něčím začít. Otázkou je jak. Času již nemáme mnoho. - I to říká Robin Čumpelík. Pokud vás složité alogaritmy platformy Youtube zavedly ke sledování kanálu Inovace Republiky, znáte jej jako moderátora, který si zve hosty z rozličných vrstev společnosti, s různým politickým či náboženským pohledem a mluví s nimi bez předsudků, doptává se a snaží se díky nim dělat inventuru současného stavu společnosti.  Robin Čumpelík je propagátor vědy, moderátor, spoluautor kanálu Inovace republiky a autor připravovaných knih - aktuálně knihy Laboratoř myšlenek, intelektuál, který jako jeden z mála nezůstává ve své ´kavárenské bublině´, ale snaží se co nejpoctivěji pochopit, co se děje ve společnosti ze všech možných úhlů pohledu.  Text: Jane Frank Jste jednou z nových mediálních online platforem s rozhovory vedenými do hloubky, která vznikla přirozeným skoro guerillovým vývojem. Jak to celé bylo? Co byl ten první impuls?  Koncem roku 2020 jsem se pust

Bejrút se mění v město duchů: Vysoká inflace, rozdělená společnost a nedostatek elektřiny

Přesně před rokem jsem psala o Libanonu jako o zemi, která v noci nespí a která se snaží žít dál. Teď se vracím na místo, které už není místem, jak si ho pamatuju. Je to stále země vonící po jasmínu, jejíž vůně však slábne víc a víc. - I to říká ve svém blogu o Libanonu a Blízkém Východě Terezie Poněšická. Autorka textu a fotografií: Terezie Poněšická Jako by tomu bylo včera, znovu nasedám do letadla směr Bejrút. Tentokrát s větším strachem a nejistotou než před rokem, kdy jsem do Libanonu jela poprvé. Poprvé jsem však nevěděla, co mě čeká, což mě paradoxně udržovalo klidnější. Teď se po třech měsících vracím do země, jejíž politická, sociální a ekonomická situace je jen den ode dne horší. Bojím se, až potkám své přátele, bojím se jejich stížností a příběhů, které se od chvíle, co jsme se poznali, nezměnily:  „Státní elektřina trvá už jen dvě hodiny denně, generátory zdražily, lira dnes zase stoupla, neteče nám voda, pivo v Mezyanu zdražili na 100 000 LL. Ayri bi balad, ayri bi hukuma,

Konec starých časů. Smrt královny Elisabeth II. zasáhla Brity na začátku krize

Je to už víc než hodina, kdy byla oficiálně oznámena smrt Královny Elisabeth II. Zrovna v době, kdy většina jejích poddaných končí v práci a spěchá domů, na nákupy či do oblíbené hospůdky na popracovní povídání. V hospůdkách je ale lidí méně než bývalo, i tady se bojí těžkých časů a začínají šetřit, kde se dá. Odpoledne sice oznámila nová premiérka, že zastropují letící ceny energií, ale za cenu extrémního zadlužení země. Krátce poté pak přerušila BBC své pravidelné vysílání a začala vysílat program o zhoršeném zdraví královny. To byl velmi neobvyklý krok, který signalizoval nevyhnutelné.  Autorka textu: Jane Frank Zhoršený stav v případě stařičké královny byl známý již několik měsíců, týdnů i dnů, mohlo se o něm znovu informovat v breaking news nebo klasických večerních zprávách, proč tedy teď... Když se moderátoři začali oblékat do černé a přes internet proudily zprávy, jak se chovat v následujících deseti dnech po Královnině úmrtí a do skotského zámku Balmoral, kam se Královna uchýl